portrety z sesji biznesowej w Poznaniu

Dlaczego warto zlecić zdjęcia do CV i zdjęcia na LinkedIn u fotografa?

W czasach Facebooka wielu z nas przyzwyczajonych jest, że wymianę profilówki można zrobić w kilka sekund, „pstrykając” selfie telefonem. Jeśli jednak chcemy się prezentować profesjonalnie, pisząc na przykład wzór CV albo zastanawiamy się jak wypełnić profil na LinkedIn, dobrze zamówić profesjonalne zdjęcia.

Jak zaleźć dobrego fotografa?

Najprościej poszukać przez internet. Jeśli chcemy zrobić zdjęcia w swoim mieście, to wystarczy do wpisywanych w wyszukiwarkę fraz dopisać nazwę miasta, pisząc np. „fotograf Gniezno”, „sesja biznesowa Gniezno”, „zdjęcia do CV Poznań”, „zdjęcia firmowe Września” i tym podobne.

Jeśli chcemy, by bez kontaktowania się i wysyłania zapytań od razu poznać ceny takich usług, możemy także uwzględnić to w wyszukiwaniach, na przykład w ten sposób: „firmowa sesja zdjęciowa cena”, „zdjęcia biznesowe cennik”, „zdjęcia dla firm Bydgoszcz cennik”.

Czy profesjonalna sesja musi dużo kosztować?

Nie musi, ale jeśli ma być na dobrym poziomie, nie może też kosztować mało. Ceny u profesjonalnych fotografów wahają się od 30 czy 40 zł aż do 70 czy 90 złotych za jedno, poddane obróbce i retuszowi zdjęcie. Ceny oczywiście zależą od wielu czynników: terenu działania danego fotografa (koszty utrzymania firmy w dużych miastach będą większe niż w „Polsce powiatowej”), lokalizacji samej sesji, wybranego pakietu (korzystniejsza cena za jedno zdjęcie przy zakupie ich większej ilośći) etc.

Na pewno jednak trzeba pamiętać, że kwota, którą płacimy za zdjęcie nie jest tylko opłatą za stanięcie za aparatem i „pstryknięcie” przycisku. Oprócz wiedzy i doświadczenia fotografa – w ustawianiu modela, w odpowiednim go oświetleniu, w retuszu i obróbce zdjęcia, płacimy także częściowo za to, co fotograf musiał zainwestować w swój warsztat: na profesjonalnym poziomie są to dziesiątki, a czasami setki tysięcy złotych wydane nie tylko na aparat czy obiektyw, ale także oświetlenie i inne akcesoria, komputer i licencje na oprogramowanie czy wiele innych rzeczy, które być może nie są oczywiste na pierwszy rzut oka.
Jeśli ktoś oferuje nam sesję zdjęciową, w ramach której dostaniemy np. 20 zdjęć w cenie 200 złotych, możemy być pewni, że proponujący ją fotograf jest amatorem, lub jest dopiero na samym początku swojej kariery – a to niestety nie gwarantuje nam profesjonalnych portretów do CV.

Czy aby zrobić dobre zdjęcia, muszę jechać do dużego miasta?

Klienci ze średnich lub mniejszych miejscowości chcąc postawić na jakość, z poszukiwaniami różnych usług kierują się często od razu do dużego miasta, np. najbliższej stolicy województwa. Oczywiście, ilość usługodawców w danej branży będzie tam większa, a co za tym idzie będziemy mieli większy wybór – tak będzie i w przypadku, gdy interesuje nas fotograf do zdjęć na LinkedIn czy filmy reklamowe dla firm. Działając w dużym mieście, często jednak koszt takiej usługi będzie relatywnie wyższy.

Agencja Kreatywna Off Book ma duże doświadczenie w pracy także z klientami z miast powiatowych: oferuje m.in. zdjęcia w Gnieźnie, sesje plenerowe we Wrześni, w Słupcy, w Wągrowcu, w Żninie czy w Mogilnie, a także w jeszcze mniejszych miejscowościach – np. sesje zdjęciowe czy filmy reklamowe w Witkowie, Czerniejewie, Kłecku, Pobiedziskach. itp.

Jak przygotować się do sesji zdjęciowej?

W pierwszej kolejności, warto omówić z fotografem szczegóły: czy będize to sesja studyjna, i będą to zdjęia na neutralnym tle (najczęściej białym, czarnym lub szarym), w „naturalnym otoczeniu” czyli u nas w pracy, czy też np. w plenerze. Fotograf powienien określić z góry, ile w ramach wybranego pakietu mamy czasu na zdjęcia, ile różnych stylizacji możemy wykorzystać oraz, jeśli zdjęcia robimy poza studiem, czy dla różnorodności możemy zrobić je w różnych lokalizcjach.

Ważna do ustalenia – szczególnie dla pań, ale nie tylko – jest kwestia makijażu. Czy robimy go sami, a jeśli nie, to czy makijażystę lub makijażystkę mamy umówić we własnym zakresie, czy raczej fotograf ma kogoś z kim współpracuje. W przypadku zdjęć warto pamiętać, że makijaż który dobrze prezentuje się „na żywo”, w pracy czy innych sytuacjach, niekoniecznie musi dobrze wychodzić na zdjęciach. W przypadku portretów i zdjęć biznesowych lepiej unikać np. dużych cieniów pod oczami czy dużych kontrastów na skórze twarzy (np. na policzkach). Lepiej za to skupić się na zmatowieniu cery, by uniknąć ewentualnych „świecących się” plam na policzkach czy czole.

Oprócz przygotowania do zdjęć garderoby czy makijażu, bardzo ważną rzeczą jest... sen! Przed sesją warto zadbać o dobre wyspanie przynajmniej na noc przed zdjęciami, przez chociaż dobę lub dwie przed unikać kawy, alkoholu etc. – wszystkiego, co może wpłynąć na „świeżość” naszej prezencji.