Dlaczego reklamy i spoty wideo są konieczne dla rozwoju firmy
Przedsiębiorcom, szczególnie w małych i średnich firmach, wydaje się że jeśli już zdecydowali się na inwestycje w wizerunek firmy, wystarczy do tego zlecenie wykonania grafik lub zdjęć, które będą wykorzystywane później na profilach społecznościowych, stronach internetowych, albo nawet trafią na banery reklamowe, rollupy czy inne fizyczne nośniki. Jednak to, jak portale takie jak Instagram, YouTube czy Facebook coraz bardziej kładą w swoich algorytmach nacisk na treści wideo, oraz to jak wpływa to na konsumpcję treści przez użytkowników tych portali powoduje, że aby być zauważonym, nie można ograniczyć się jedynie do statycznych plików graficznych. Coraz więcej firm decyduje się więc na produkcję filmów, z przeznaczeniem przede wszystkim do emisji w internecie.
Wszechobecne algorytmy
Czy tego chcemy czy nie, wpływ na to jak i jakie treści oglądają odbiorcy ma dziś w coraz mniejszym stopniu tradycyjna telewizja czy radio, a w coraz większym internet i jego najwięksi gracze: Google (z portalem YouTube), Facebook z przejętym kilka lat temu Instagramem, a ostatnio nawet i aplikacja jeszcze bardziej podejrzanej prowiniencji, czyli chiński TikTok.
I być może nie dziwi nastawienie na wideo plaformy, która od początku była na te treści nastawiona, czyli YouTube'a – ale nawet na portalach pierwotnie bazujących na powiązaniach znajomych (Facebook) i fotografii (Instagram), doskonale widoczne jest przesunięcie środka ciężkości ku treściom wideo, i to przede wszystkim krótkim formom z przeznaczeniem do oglądania głównie na ekranie smartfona. Docelowe urządzenie wywołało nawet pewną rewolucję jeśli chodzi o promowanie formatu samych filmów: ludzkie oczy od zawsze widzą w poziomie, tak więc były też konstruowane ekrany kinowe czy telewizyjne... za sprawą smartfona nagle priorytetem stały się treści nakręcone w nienaturalnym formacie: w pionie. Zlecenie produkcji wideo warto więc powierzyć agencji, która bierze pod uwagę wszystkie aktualne trendy.
Tekst < Obraz < Wideo
Siła mediów społecznościowych jest potężna – w samej Polsce korzysta z nich niemal 20 milionów ludzi. Dale to wielkie możliwości dotarcia z naszym biznesem do potencjalnych, nowych klientów ale jest jeden podstawowy warunek – muszą to być ciekawe treści. Ze statystyk wynika, że aż 80% użytkowników woli oglądać filmy niż czytać wpisy. Biznesowe wideo na profil na Facebooku muszą być jednak ciekawe i dobrze przygotowane. Jeśli zamiast wykonać wideo telefonem, zdecydujemy się odnaleźć agencje reklamowe lub agencje kreatywne zajmujące się produkcją filmów, mamy większe szanse powodzenia. Oryginalny film reklamowy, czy inna tego typu produkcja wideo, jest w stanie wygenerować dla firmy więcej ekspozycji niż reklama w telewizji!
Tanie filmy na Facebooka – czy to możliwe?
W biznesie, szczególnie firmach prywatnych, lista wydatków zawsze wydaje się nie kończyć – nie dziwne, że trudno jest umieścić na niej produkcję „kontentu” na Facebooka gdzieś na wysokim miejscu. Trzeba sobie zdać jednak sprawę, że ściągnięty po znajomości „kamerzysta” lub wideo wykonane przez pracownicę posiadającą najnowszego iPhone'a niekoneicznie może osiągnąć efekty, na jakich nam zależało. Czasem może być przeciwnie: nasza firma wśród klientów może być postrzegana jako mało profesjonalna. Dobre i ciekawe filmy na Instagrama czy Facebooka kosztują. Kosztem tu jest nie tylko praca koncepcyjna: przygotowanie scenariusza, opracowanie scenografii; nie jest to tylko wart dziesiątki tysięcy złotych sprzęt oświetleniowy i nagraniowy. Po stronie agencji realizującej filmy promocyjne jest m.in. także legalne oprogramowanie do montażu i postprodukcji czy pozyskanie odpowiednich licencji na muzykę, zdjęcia z drona etc. Do powyższego trzeba dodać jeszcze najważniejszy czynnik: czas. Montaż krótkiego, 3-minutowego klipu któremu twórca poświęca odpowiednią ilość uwagi by ten był ciekawy i przyciągający uwagę, to przynajmniej kilka dni roboczych!
Powyższe nie oznacza, że każdy dobry film reklamowy musi kosztować tysiące złotych. Natomiast biorąc wszystkie te czynniki pod uwagę możemy być pewni, że aby zlecenie promocyjnego wideo odniosło oczekiwany efekt, każdy poważny kosztorys powinien wymienione wyżej koszty brać pod uwagę.
Wyróżnij się na tle konkurencji
W erze powszechnych smartfonów z wbudowanymi aparatami, wideo może nagrać każdy. Gniezno, w którym najczęściej działamy, jest dobrym przykładem na to, że łatwo jest wyróżnić się biznesowi inwestując w wizerunek, jeśli reszta konkurencji w danej branży przykłada do tych tematów niewiele wagi. W mieście średniej wielkości, a do takiego na polską skalę zaliczyć trzeba Gniezno, filmy reklamowe, tzw. rolki czy relacje na Instagrama są robione często zupełnie amatorsko. Wielu przedsiębiorców, skupiając uwagę na swoich produktach czy usługach, lekceważy kwestię „opakowania” ich poprzez przygotowane profesjonalnie materiały wideo.
Jakie rodzaje wideo są najchętniej oglądane w social mediach?
Wszyscy mają dziś poczucie przesytu treściami, a szczególnie tymi reklamowymi. Filmik na profil firmy na Facebooku, jeśli wyłącznie zachwala nasze produkty czy usługi, informuje o promocjach – traktowany jest jako reklama, i nie będzie chętnie oglądany. Sytuacja wygląda nieco inaczej, jeśli materiały na profil społecznościowy albo filmy na stronę internetową mają charakter informacyjny. Wideo dla przychodni lekarskiej może wyjaśniać szczegóły którejś z wykonywanych procedur, nagranie dla agencji ubezpieczeniowej wyjaśniać jak skutecznie zgłaszać szkodę, a film dla agecji nieruchomości pokazywać, jak przygotować mieszkanie pod sprzedaż z korzystną ceną. Przygotowując film reklamowy dla restauracji, zamiast przedstawiać cennik, lepiej pokazać np. szefa kuchni, przygotowującego jedno z flagowych dań.